ÖNCELİKLE KÜLTÜRÜ ANLAMAK GEREKİR

İlk işyerim olan bir Japon firmasında görev aldığım bölümü büyütmeye başladıklarında, 3-4 yıldır onlarla çalışıyor olmam nedeniyle aradıkları müdürün tam olarak ben olduğumu düşündüm. Ancak maalesef söz konusu pozisyon için beni değil başkasını işe aldılar. Bunun neden böyle olduğunu anlayamamıştım ta ki Japon kültüründe kıdemin önemini anlayana kadar ve 27 yaşındayken yeterince kıdem sahibi olamazdınız. Bu deneyimden öğrendiğim en önemli şeyin, öncelikle kültürü anlamak gerektiği oldu.

Riëtta Klijn

İHTİYAÇ OLMADAN DEĞİŞİM BAŞLAMIYOR

Her şey sürekli değişiyor. İnsanlar, kurumlar ve dünya… Çalıştığım kurumlara değişimin öneminden her zaman bahsederim. Öğrendim ki, kurumlar, bireyler başkalarının söylemesiyle değişmiyorlar. Değişmeleri için mutlaka ihtiyaç duymaları gerekiyor. İhtiyaç olmadan değişim başlamıyor

Celal Seçkin

HEPİMİZİN MOTİVE EDİLMEYE İHTİYACI VAR

Hangi statüde olursak olalım hepimizin takdire, teşekküre, motive edilmeye ihtiyacı var.

Dr. Kadriye Işıklar Pürçek

Aydemir

TECRÜBE ETMEKTEN KORKMAYIN

Meslek hayatımın başında ancak ustalarımın tamamlayabilecekleri bir projeyi tek başıma yönetmem gerekti. O anda kendi kurumuma ve işbirliği yapacağım çevreye karşı duyduğum endişe gerçekten önümde bir engel niteliğindeydi. Sonra düşündüm ve kendime bir soru sordum, engelim neydi? Aslında hiçbir engelim yoktu.Öğrendim ki, deneyim etmekten, tecrübe etmekten korkmamalıydım. Ve size de derim ki, tecrübe etmekten korkmayın.

Tuğçe Suyabatmaz Aydemir

BASİT SORULARIN DEĞERİ

Kurumları değerlendirirken elbette ki hazırlıklarımızı iyi ve ayrıntılı yapmalıyız. Ancak ayrıntılara girmeden önce, kurumu doğru anladığımızdan emin olmak için ilk olarak basit sorular sormayı unutmamalıyız…

Christian Forstner

HATA YAPMAK KALICI BİR ÖĞRENME DENEYİMİ SAĞLIYOR

Ekibin hatalarının sorumlusu nihayetinde yöneticidir. Yöneticiler hatalardan ders çıkarmalı. Tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri hemen almalı. Kısaca hata yapmak insana kalıcı bir öğrenme deneyimi sağlıyor. Hata yapıyorsak gerçekten çalışıyoruz demektir.

Çağlar Çabuk

DPP TANITIM VİDEO

4B Akademi'nin YAŞADIM ÖĞRENDİM PAYLAŞIYORUM Deneyim Paylaşım Platformu birbirimize aktaracağımız deneyimler için bir paylaşım zemini olacak..

Çağlar Çabuk